Odwiedza nas 56 gości.

Odsłon artykułów:
2351875
Trudności: Choć trudności tego szczytu najłatwiejszą drogą nie przekraczają (I), szczyt ten polecany jest jedynie dla taterników.
Wysiłek: Najdgodniej wejść na szczyt przez Mięguszowiecką Przeł. pod Chłopkiem. Do przełęczy 900m deniwelacji, 2h 30min. Od przełęczy jeszcze 100m deniwelacji, 1h.
Zagrożenie: Droga mocno eksponowana. Droga nieco mylna.
Wrażenia: Wejście na najtrudniejszy z Mięguszowieckich Szczytów. Widoki.
Zimą: -

Opis szczytu

Szczyt znajdujący się w grani głównej Tatr na południowy wschód od Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego (rozdziela je Mięguszowiecka Przełęcz Wyżnia) i na północny zachód od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego (rozdziela je Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem). Mięguszowiecki Szczyt Pośredni jest najniższy w grupie Mięguszowieckich Szczytów.

Szczyt posiada trzy wierzchołki. Najwyższy (główny) znajduje się najbliżej Mięguszowieckiej Przełęczy Wyżniej, najniższy jest środkowy.
Od głównego wierzchołka wschodzi w stronę Mięguszowieckiej Przełęczy Wyżniej grań, w której widoczne są dwie turniczki, nazywane Mięguszowieckimi Igłami (Wielką i Małą). Wyższa z nich (druga od strony szczytu) to Igła Milówki, a rozdzielone są Szczerbiną między Mięguszowieckimi Igłami.

Jego pn-wsch ściana, ma 400 m wzsokości i opada do Mięguszowieckiego Kotła (Bańdziocha).
W północno-wschodniej części ściany wyodrębniają się trzy filary. Lewy i środkowy schodzą z południowo-wschodniego i środkowego wierzchołka szczytu, prawy spod igły w północno-zachodniej grani.
I
3h 30min
1000m

Normalna droga

Na MPC (Mięguszowieckiej Przeł. pod Chłopkiem) idziemy szlakiem ze schroniska nad Morkim Okiem: 900m deniwelacji, 2h 30min (2h 15min) . Następnie mamy do wyboru dwie drogi:
Granią: 80m deniwelacji, (I) 1h

Omijając grań: 80m deniwelacji, (I) 1h. Kombinacją dróg "Droga po Głazach" i podejściowej znad Hińczowego St. na MSP na pd. ścianie.

Opisane ściany

Doliny

  • Dol. Rybiego Potoku
  • Dol. Hińczowych Stawów
  • Dol. Mięguszowiecka

Linki

Wielka Encyklopedia Tatrzańska