Odwiedza nas 23 gości.

Odsłon artykułów:
2754432
Trudności: Jest to najtrudniejszy szczyt tatrzański. Wszystkie drogi wiodące na ten szczyt mają charakter wspinaczkowy.
Wysiłek: Od schroniska Zbójnicka Chata 400m podejścia, 2h 30min. Dojście do schroniska to jednak 1000m podejścia i 3h 30min.
Zagrożenie: Najłatwiejsza droga na szczyt nie jest najbezpieczniejszą z powodu nie najlepszej skały. Ponadto droga ta jest niezwykle skomplikowana (duże trudności orientacyjne).
Wrażenia: Jeden z najwspanialszych szczytów wspinaczkowych w Tatrach. Jeśli wogóle kogokolwiek spotkamy na wierzchołku to na pewno będzie to wyborne towarzystwo.
Zimą: -

Opis szczytu

Niewielki ale piękny, spiczasty szczyt w głównej grani Tatr.
Od zachodu graniczy z Jaworowym Szczytem, od którego rozdziela go Jaworowa Przełęcz. Pierwszy wierzchołek od strony tej przełęczy zwany jest Małym Ostrym Szczytem (od najwyższego punktu masywu oddzielony Przełęczą w Ostrym). W grani szczytowej, na zachód od wierzchołka położony jest mało wyraźny Ostry Kopiniak, odgraniczony Siodełkiem Chmielowskiego.
Na wschodzie Ostry Szczyt graniczy z Małym Lodowym Szczytem, a oddziela je przełęcz Biała Ławka.
Do Białej Ławki szczyt opada granią z trzema uskokami. Środkowy z uskoków nazywany jest Zębem Jurzycy i od górnego oddzielony jest Jurzycowym Siodełkiem. Dolny uskok to Ząb Englischa, oddzielony
od Zęba Jurzycy Siodełkiem Englischa. W dolnym odcinku grani znajdują się Czarne Chłopki, oddzielone Siodełkiem Hunsdorferów.
Ostry Szczyt góruje nad dolinami: Jaworową (od północy) i Staroleśną (od południa).
Długo uchodził za niedostępny. Pierwsze, odnotowane wejście Karol Englisch i przewodnicy 1902.
II
2h 30min
400m

Normalna droga

Z Doliny Staroleśnej: II, 400m deniwelacji, 2h 30min (2h 30min)
Do Strzeleckich Pól idziemy razem ze szlakiem na Czerwoną Ławkę. Stamtąd początkowo żlebem opadającym z Przełęczy w Ostrym po czym odbijamy w ścianę Małego Ostrego Sz. Ścianą aż na wierzchołek Małego Ostrego skąd w dół na Przełęcz w Ostrym. Następnie na PN stronę schodzimy kilka metrów żlebem opadajacym do Doliny Zadniej Jaworowej (Żleb Koziczinskiego). Po czym w prawo ścianą aż do Komina Englisha. Kominem tym na Wierzchołek.

Opisane ściany

Doliny

  • Dolina Staroleśna
  • Dolina Jaworowa

Linki